Pewnie każdy z nas słyszał o hemoroidach i mniej więcej kojarzy, jakiej części ciała one dotyczą. Jednak niewielu z nas jest w stanie powiedzieć, czym one są w istocie. W sensie biologicznym hemoroidy to znajdujące się w kanale odbytu sploty naczyniowe wypełnione krwią. Ich występowanie wiąże się z nieprawidłowym działaniem ostatniej części układu pokarmowego.
Hemoroidy są patologicznym stanem, w którym można wyróżnić cztery stopnie. Im wyższy stopień, tym większy dyskomfort odczuwa chory i tym większe ma problemy z normalnym funkcjonowaniem (np. siedzeniem, wypróżnianiem się bez bólu).
Skąd się biorą żylaki odbytu? Najczęstszą przyczyną jest siedzący tryb życia, czyli zbyt długie siedzenie w jednym miejscu, brak ruchu, dlatego przypadłość ta dotyka najczęściej pracowników biurowych i kierowców.
Poza tym do czynników ryzyka zalicza się: złą dietę (istotny jest tutaj niedobór błonnika), zaparcia (które mogą być następstwem niewłaściwego odżywiania się), otyłość, nadciśnienie, schorzenia wątroby i wiek (wśród osób borykających się z hemoroidami dominują te powyżej 50. roku życia). Skłonność do żylaków odbytu może też być uwarunkowana genetycznie.
Jeśli zaczniemy odczuwać jakiś dyskomfort podczas siedzenia i defekacji, skontaktujmy się z lekarzem. Naszą sprawą zajmie się gastrolog albo proktolog. Specjaliści wykonają odpowiednie badania (gastroskopię, rektoskopię lub kolonoskopię - wszystkie bezbolesne), które wykluczą inne choroby (np. raka jelita grubego). Zadecydują też o sposobie leczenia (aplikowanie żelu, elektrokoagulacja albo ligatura metodą Barrona).